Fluke Ti300 60Hz Thermal Imaging Camera, 43200 PIxels (240 x 180)
Model: TI300-60HZ
Discontinued!
This product has been discontinued and is no longer available.
This is the direct replacement:
Fluke Ti300+ Thermal Imaging Camera, 320 x 240, -4 to 1202°F-
Model: Ti300+ 60HZ | Order No: Ti300+60HZ
This Product is Fluke Connect Enabled
Fluke Ti300 Advanced Performance Infrared Camera
A new generation of tools with next generation performance.
New SmartView® Mobile App
Optimize: Adjust the image to present problems in the most effective way.
Analyze: Use markers and other tools to quantify the severity of problems.
Communicate: Share inspection results by emailing images or reports to:
  • Plan next steps or gain approval for work done before you even leave the job site
  • If needed, get assistance analyzing the problem
Fluke SmartView Mobile will increase the return on your infrared camera investment.
Capture up to five additional measurements wirelessly.
What's Included with the Ti300:
  • Thermal imager with standard infrared lens
  • AC power supply and battery pack charger (including mains adapters)
  • Two, rugged lithium ion smart battery packs
  • Micro SD memory card with SD adapter
  • 3m USB cable
  • 3m HDMI video cable
  • SmartView® software with free software upgrades for life
  • Rugged, hard carrying case
  • Soft transport bag
  • Adjustable hand strap
  • Printed user's manual (five languages)
  • CD user's manual
  • Warranty registration card
Fluke TI300-60HZ Specifications
Temperature Measurement Range -20 to 650°C (-4 to 1202°F)
Temperature Measurement Accuracy ±2°C or 2% (at 25°C nominal, whichever is greater)
Detector Type Focal Plane Array, uncooled microbolometer, 240x180 pixels
Thermal Sensitivity (NETD) ≤0.05°C at 30°C target temp (50mK)
Total Pixels 43200
Infrared Spectral Band 7.5 to 14μm (long wave)
Visual (Visible Light) Camera Industrial performance 5.0 megapixel
Field of View 24° x 17°
Spatial Resolution (IFOV) 1.75 mRad
Minimum Focus Distance 15cm (approx. 6")
Click here for complete specifications on the Fluke TI300-60HZ
What's included with the Fluke TI300-60HZ
  • Ti300 60Hz Thermal Imaging Camera
  • AC power supply and battery pack charger
  • Two lithium ion smart battery packs
  • USB cable, HDMI video cable
  • SmartView software
  • Hand strap
  • Soft transport bag
  • Hard carrying case
  • Users manual (printed and CD)
This product features Fluke Connect Technology
See it. Save it. Share it. All the facts, right in the field.
Fluke Connect Features:
  • AutoRecord™ Measurements: Instantly save measurements to your phone with Cloud backup.
  • Fluke Cloud™ Storage: Securely access equipment records anywhere, anytime.
Fluke Connect Benefits:
  • Maximize uptime
  • Minimize maintenance costs
  • Better assessments with accurate records
  • Higher efficiency with less walking around; no notebook and excel needed
  • Share troubleshooting knowledge live
  • Create and share helpful content in the field
  • Access to Fluke digital product manuals means no need to carry manuals in the field
  • Keep organized manually entered measurements
Accessories
Click on a category to view a selection of compatible accessories with the Fluke Ti300 60Hz Thermal Imaging Camera, 43200 PIxels (240 x 180).