Fluke T5 - 600/62 MAX+/1AC - II Electrical Tester IR Thermometer and Voltage Detector Kit
Model: T5-600/62-MAX+/1AC | Order No: T5-600/62MAX+/1AC
Traceable Calibration Certificate for your 62 MAX+
Traceable Calibration Certificate for your T5-600
2 to 3 Weeks
Fluke T5-600/62MAX+/1AC II IR Thermometer, Electrical Tester and Voltage Detector Kit
What Comes With the Kit:
  • Fluke T5-600
  • Fluke 62 MAX+ IR Thermometer
  • Fluke 1AC II
About the Fluke T5-600:
Electrical tester with OpenJawTM Current
The OpenJaw current lets you check current up to 100A - without breaking the circuit. Its tough test leads stow neatly in the back of the tester, making it easy to tote the T5-600 in your tool pouch. Detachable SlimReach test probes are customized for national electrical standards. The test leads accept optional accessories such as clips and specialty probes. The optional H5 holster lets you clip the T5 onto your belt.
Also available in 1000V - see the Fluke T5-1000 Voltage, Continuity and Current Tester
About the Fluke 62 MAX+
Small in size extremely accurate and very easy to use. IP54 rated for dust and water resistance.
Why IR Thermometers?
Why Fluke 62 MAX and Fluke 62 MAX+?
About the Fluke 1AC II:
Fluke T5-600/62-MAX+/1AC Specifications
General Specifications
Jaw Opening 0.5" (12.9 mm)
Max Wire Size 1/0 THHN Cable
Current Range AC RMS 0 to 100.0 A
Accuracy AC Current (50/60 Hz) 3% ± 3 counts
AC Response Averaging
Voltage Range AC 0 to 600 V
Accuracy AC Voltage 1.5% ± 2 counts
Voltage Range DC 0 to 600 V
Accuracy DC Voltage 1% ± 1 count
Resistance Range 0 to 1000 Ω
Continuity Beeper Threshold On at <25 Ω, off at >400 Ω
Volts Indicator LED Threshold Guaranteed on by 30 V AC
Environmental Specifications
Operating Temperature 50 to 122°F (10 to 50°C)
Storage Temperature -22 to 140°F (-30 to 60°C)
Humidity (Without Condensation) 0 to 95% at 41 to 86°F (5 to 30°C)
0 to 75% at 86 to 104°F (30 to 40°C)
0 to 45% at 104 to 122°F (40 to 50°C)
Dust/Water Resistance Yes
Operating Altitude 6561.7' (2000 m)
Temperature Coefficient 0.1 x (specified accuracy)/°C (<18°C or >28°C)
Safety Specifications
Overvoltage Category CAT III 600 V ac/dc (EN61010-1)
Agency Approvals CSA, TUV and CE
Maximum Voltage Between any terminal and earth ground
Mechanical Specifications
Calibration Cycle One-year
Current Sensor Opening 0.5" (12.9 mm)
Low Battery Indicator Yes
Battery Type 2 x AA batteries
Battery Life 200 hour zinc chloride, 400 hour alkaline
Dimensions 1.2 x 2 x 8" (30.5 x 51 x 203 mm)
Weight 0.66 lbs (300 g)
Click here for complete specifications on the Fluke T5-600/62-MAX+/1AC
What's included with the Fluke T5-600/62-MAX+/1AC
  • Voltage, Continuity and Current Tester
  • Thermometer
  • Voltage Detector
  • 4 mm Detachable Probes
  • Instruction Sheet
This Fluke 179/EFSP Multimeter Kit Includes
Fluke T5-600 Voltage, Continuity and Current Tester with OpenJaw™
Comes in a compact design ideal for troubleshooting environments of up to 600 V, this electrical tester allows users to check voltage, continuity, and current. Additionally, this tool comes equipped with OpenJaw measurement, which enables the user to check current up to 100 A without breaking the circuit.
Fluke 62 MAX Plus Infrared Thermometer
Fluke 1AC-A1-II AC Voltage Detector
Continually tests its battery and circuit integrity with a periodic double flash visual indication. A Category IV - 1000V over voltage rated product for added user protection, the highest rated of its kind.