Fluke 9102S/725-KIT Lo-Temp Dry-Well and Process Calibrator Kit
Model: 9102S/725-KIT
Traceable Calibration Certificate for your 9102S/725-KIT
2 to 3 Weeks
Fluke 9102S/725-KIT Offers
Features
  • Offers enhanced performance and calibration results
  • Designed to be versatile for controlled settings or field work
  • Equipped with temperature and process calibration functions
Fluke 9102S/725-KIT Specifications
Fluke 9100S-A Specifications
Temperature Range -10 to 122°C (14 to 252°F) at 23°C ambient
Accuracy ±0.25°C
Stability ±0.05°C
Well-to-Well Uniformity ±0.10°C at 35°C, ±0.50°C at 200°C, ±1.00°C at 500°C
Well Depth 4" (102 mm)
Stabilization Time 7 minutes
Heating Times Ambient to 100°C: 10 minutes
Cooling Times Ambient to 0°C: 10 minutes
Dimensions 4 x 6 x 6.9" (100 x 152 x 175 mm)
Weight 4 lbs (1.8 kg)
Fluke 725 Specifications
Voltage DC 30 V: 0.02% + 2 counts (upper display)
30 V: 0.02% + 2 counts (lower display)
100 mV: 0.02% + 2 counts
-10to 75 mV: 0.025% + 1 count (via TC connector)
Current DC 24 mA: 0.02% + 2 counts
Resistance 0 to 400 Ω: 0.1 Ω (4-wire), 0.15 Ω (2- and 3-wire)
401 to 1500 Ω: 0.5 Ω (4-wire), 1 Ω (2- and 3-wire)
1500 to 3200 Ω: 1 Ω (4-wire), 1.5 Ω (2- and 3-wire)
Frequency 2 to 1000 CPM: 0.05% + 1 count
1 to 1100 Hz: 0.05% + 1 count
1 to 10 kHz: 0.05% + 1 count
Sensitivity: 1 V peak-to-peak-minimum
Ramp Functions Source functions: voltage, current, resistance, frequency, temperature
Ramps: slow ramp, fast ramp, 25% step-ramp
Loop Power Function Voltage: 24 V
Accuracy: 10%
Maximum current: 22 mA, short circuit protected
Step Functions Source functions: Voltage, current, resistance, frequency, temperature
Steps: 25% of range, 100% of range
Temperature Operating: 14 to 131°F (-10 to 55°C)
Storage: -4 to 159.8°F (-20 to 71°C)
Dimensions 5.1 x 9.3 x 2.4" (130 x 236 x 61 mm)
Weight 1.43 lbs (0.65 kg)
Click here for complete specifications on the Fluke 9102S/725-KIT
What's included with the Fluke 9102S/725-KIT
  • Lo-Temp Dry-Well
  • Process Calibrator
  • Process Calibrator
  • NIST-Traceable Calibration Report
  • Test Leads
  • Test Clips
  • Stackable Test Leads
  • Users Manuals
This Fluke 9102S/725-KIT Lo-Temp Dry-Well and Process Calibrator Kit Includes
Fluke 9102S-156 Dry Block Temperature Calibrator
Fluke 725 US Multifunction Process Calibrator
Accessories
Fluke TB25 Tool Bucket Organizer Bag, 5.2 gal TB25
Learn More
Fluke 3102-2 Dry Block Insert, 1/8" (3.2 mm) 3102-2
Insert for the 9100S Dry Block Calibrator Series.
Learn More
Fluke 3102-1 Dry Block Insert, 1/16" (1.6 mm) 3102-1
Fluke 3102-3 Dry Block Insert, 3/16" (4.8 mm) 3102-3