Fluke FLUKE-789/T3000 FC Process Meter and Temperature Kit
Model: FLUKE-789/T3000 FC | Order No: 789/T3000-FC
Availability:
5 to 6 Weeks
Fluke FLUKE-789/T3000 FC Offers
This process meter doubles your troubleshooting power and is Fluke Connect-enabled
Ideal troubleshooting tool for electricians and instrumentation professionals, this process meter combines the functionality of a loop calibrator and the power of a digital multimeter. This instrument also comes supplied with the capabilities of Fluke Connect connectivity. Additionally, it comes equipped with a built-in selectable 250 Ω HART® resistor which eliminates the need to carry a separate resistor and large and bright display.
Features
  • 20 mA dc current source/measure/simulate
  • Simultaneous mA and % of scale readout
  • DMM designed to meet 1000 volt IEC 61010 CAT III and 600 V CAT IV standards
  • Fluke Connect® compatibility for wireless data logging (with IR3000FC module)
  • Precision 1000 V, 440 mA True RMS digital multimeter
  • Frequency measurement to 20 kHz
  • Min/max/average/hold/relative modes
  • Diode test and continuity beeper
  • Manual step (100%, 25%, Coarse, Fine) plus Auto Step and Auto Ramp
  • Externally accessible battery for easy battery changes
  • 24 V Loop power supply
  • HART mode setting with loop power (adds 250 ohm resistor)
  • Provides 1200 ohm drive capability on mA source
  • Delivers 0.1% dc voltage accuracy and 0.05% dc current accuracy
  • Includes 0% and 100% buttons to toggle between 4 and 20 mA sourcing for a quick span check
  • Large dual display with enhanced two-level backlight brightness settings
Applications
  • Electrical and instrumentation
Features
  • Use as a standalone meter or as part of the system
  • Logging function for recording and saving up to 65,000 readings
See it, save it, share it
Don't get bogged down while isolating intermittent electrical faults
Work safely near electrical panels while wearing less PPE
  • Spot temperature differences between three phases in ⅓ the time of previous methods.
  • Send data to your laptop and go from logging to analysis and diagnosis.
  • Record over time to monitor circuit load changes for an hour, a shift or a week.
Fluke FLUKE-789/T3000 FC Specifications
789
V dc Range and reslution: 400 mV, 4 V, 40 V, 400 V, 1000 V
Best accuracy (% of reading + LSD): 0.1% + 1
V ac (true-rms) 400 mV, 4 V, 40 V, 400 V, 1000 V
Best accuracy (% of reading + LSD): 0.7% + 2
mA dc 30.000 mA
Best accuracy (% of reading + LSD): .05% + 2
A dc 1.000 A (0.440 A continuous)
Best accuracy (% of reading + LSD): 0.2% + 2
A ac 1.000 A (0.440 A continuous)
Best accuracy (% of reading + LSD): 1% + 2
Resistance 400 Ohms, 4 k, 40 k, 400 k, 4 M, 40 M
Best accuracy (% of reading + LSD): 0.2% + 1
Frequency (0.5 Hz to 20 kHz) 199.99 Hz, 1999.9 Hz, 19.999 kHz
Best accuracy (% of reading + LSD): .005% + 1
Diode Test 2.000 V (shows diode voltage drop)
Best accuracy (% of reading + LSD): 2% + 1
Continuity Beeps for resistance < approx. 100 ohms<br> Best accuracy (% of reading + LSD): 2% + 1
Maximum voltage applied between any jack and earth ground 1000 V RMS
Temperature Storage: -40 to 140°F (-40 to 60°C)
Operating: -4 to 131°F (-20 to 55°C)
Temperature Coefficient 0.05 x (specified accuracy) per °C (for temperatures <18°C or >28°C)
Batteries 4 x AA Alkaline batteries
Battery Life 140 hours typical (measurement), 10 hours typical (sourcing 20 mA)
Shock 1 m drop test
Vibration Random, 2 g, 5 to 500 Hz
Dimensions 1.25 x 3.41 x 7.35" (50 x 100 x 203 mm)
Weight 1.3 lbs (600 g)
T3000 FC
Range K-Type -328 to 2501.6°F (-200 to 1372°C)
Resolution 0.1°C
Accuracy ±[0.5% + 0.5°C] counts
Input Terminals K-type mini
LCD with Backlight 3½ digits
Log Rate/Interval 1 sec minimum/adjustable by PC
Memory Record up to 65,000 readings
RF Communications 2.4 GHZ ISM Band
RF Communication Range Open air, unobstructed: Up to 65.6' (20 m)
Obstructed, sheetrock wall: Up to 21.3' (6.5 m)
Obstructed, concrete wall or steel electrical enclosure: Up to 11.5' (3.5 m)
Temperature Operating: 14 to 122°F (-10 to 50°C)
Storage: -40 to 140°F (-40 to 60°C)
Temperature Coefficient 0.01% of reading +0.03°C per °C
Temperature Scale ITS-90
Operating Humidity 90% at 95°F (35°C)
75% at 104°F (40°C)
45% at 122°F (50°C)
Altitude Operating: 6561.7' (2000 m)
Storage: 39,370.1' (12,000 m)
Safety Compliance IEC 61010-1, CAT I, 3rd edition Pollution Degree 2
Ingress Protection (IP) Rating IP42
Dimensions 6.5 x 2.5 x 1.4" (16.5 x 6.35 x 1.4 cm)
Weight 0.5 lb (0.22 kg)
Click here for complete specifications on the Fluke FLUKE-789/T3000 FC
What's included with the Fluke FLUKE-789/T3000 FC
  • Process Meter
  • Thermometer
  • K-Type Bead Thermocouple
  • FC Connector
  • Premium Test Lead Set
  • Alligator Clips
  • Hanging Strap
  • 4 x AA Alkaline Batteries (installed)
  • User Manual
  • Quick Reference Guide
This Fluke FLUKE-789/T3000 FC Process Meter and Temperature Kit Includes
Fluke 789 ProcessMeter™, 24 V Loop