Fluke FLK-FEV500-CCS1/FPC EV Charging Station Analyzer with one-year Fluke premium care
Model: FLK-FEV500-CCS1/FPC | Order No: FEV500-CCS1/FPC
Availability:
2 to 3 Weeks
Fluke FLK-FEV500-CCS1/FPC Offers
Features
  • Comprehensive Testing: Performance and safety testing combined in one device
  • Autotest Feature: Pre-set test cases with automatic execution
  • CCS Connectivity: Supports CCS1 connectors for widespread compatibility
  • Portable and Durable: Rugged design ideal for field use
  • TruTest™ Software: Facilitates documentation and reporting of results
Streamline Fast DC EV Charging inspections using one integrated tool
EVSE Validation: Independent, Precise Testing Without an EV On-Site
Simplify Every Step of Fast DC Charger Testing
Automated Documentation: Removes the Need for Manual Data Entry
Applications
  • Public Charging Sites
  • Fleet Depots
Fluke FLK-FEV500-CCS1/FPC Specifications
Environmental
Temperature Operating: -4 to 122°F (-20 to 50°C)
Storage:
-4 to 140°F (-20 to 60°C)
32 to 86°F (0 to 30°C) recommended
Operating Humidity IEC 60721-3-3: 3K6
-13 to 86°F (-25 to 30°C): ≤100%
104°F (40°C): 55%
122°F (50°C): 35%
Operating Altitude 9843' (3000 m)
Storage Altitude 39,370' (12000 m)
Vibration IEC 60721-3-3 / 3M2
Ingress Protection IEC 60529
Ingress Protection, Lid Closed IP54
Safety IEC 61010-1: Pollution Degree 2
Charging Temperature (Battery) 32 to 113°F (0 to 45°C)
Electrical
Voltage Range: 1,000 V
Resolution: 0.1 V
Accuracy: ± (0.2% + 4 digits)
Current Range: 10 A
Resolution: 0.01 A
Accuracy: ± (0.5% + 5 digits)
Power Range: typ. 2 kW
Resolution: 1 W
Accuracy: typ. ± (0.7% rdg + 2 digit)
IMD Test No Trip Test: 250 kΩ, asymmetric insulation resistance DC+ to PE
Trip Test:
95 kΩ (max. EVSE voltage ≤500 V dc)
45 kΩ (max. EVSE voltage ≤500 V dc)
asymmetric insulation resistance DC- to PE
Time per test: <15 s
Standard: IEC 61557-8 / IEC 61557-18
Continuity (RLo) Test Lead to PE (CCS) Test current: max 10 A
Range: 2 Ω
Resolution: 0.1 mΩ
Accuracy:
≤20 mΩ: ±(8% + 8 mΩ)
≤200 mΩ: ±(4% + 10 mΩ)
>200 mΩ: ±(4% + 40 mΩ)
Standard: IEC 61557-4
Insulation Resistance DC+ to PE and DC- to PE Test voltage: 500 V
Range: 10 kΩ to 20 MΩ
Resolution: 0.01 MΩ
Accuracy: ±(5% rdg + 2 digit)
Test voltage: 1000 V
Range: 10 kΩ to 20 MΩ
Resolution: 0.01 MΩ
Accuracy: ±(5% rdg + 2 digit
Max Short Circuit Current: 2 mA
Standard: IEC 61557-2
CP Test (CCS1, CCS2) Simulation of States: RanA, B, C, D, E
CP High, CP Low:
Range: 15 V to +15 V
Resolution: 0.01 V
Accuracy: ±(0.4% rdg + 2 digit)
Frequency Measurement:
Range: DC, 900 Hz to 1100 Hz
Resolution: 1 Hz
Accuracy: 0.1% or 1 digit
Duty Cycle:
2 to 98 %
Resolution: 0.10%
Accuracy: ±5 digit
PP Resistor:
Range: 50 to 499.9 Ω
Resolution: 0.1 Ω
Accuracy: ±0.5 %
Range: 500 to 5000 Ω
Resolution: 1 Ω
Accuracy: ±0.5 %
Digital Protocol: DIN 70121, ISO 15118
SLAC:
Range: 0 to 20 dB
Resolution: 1 dB
General
Display 7" (17.78 cm) capacitive touchscreen (1024 x 600)
Brightness up to 1,700 cd/m² (auto-adjusted)
Keys Power on/off, Backlight, Stop Test
LED Indicators Green: Power on
Red: Low battery
Blue: Charging
Amber: Fan active when device is off
USB-C Ports USB-C power delivery charging, Flash drive TruTest™ connection, Calibration
GNSS Global navigation satellite receiver with internal antenna for time synchronization
Battery Type Li-ion RRC2040-2 (customer replaceable)
Battery Capacity 10.8 V, 6.8 Ah, 73.44 Wh
Battery Runtime 10 hours (recharges during test)
Charging Time 3 hours (with 65W USB-C PD)
Battery Backup Time Before Recharging Required 6 months
Fuse 11 A (not customer replaceable)
Dimensions 25.6 x 20 x 11.8" (650 x 508 x 300 mm)