Fluke 9100S/725-KIT Hi-Temp Dry-Well and Process Calibrator Kit
Model: 9100S/725-KIT
Discontinued!
This product has been discontinued and is no longer available.
There is no direct replacement, however we recommend the:
Fluke 9100S-A-156 Dry Block Calibrator with block A, 95 to 707°F-
Model: 9100S-A-156
Compact and lightweight, this handheld dry well is versatile and easy to use. Features a temperature range of up to 707°F, this calibrator is ideal for checking RTDs, thermocouples, and small bimetal thermometers. With the Block A configuration, this unit accepts 116", 18", 14", 532", and two probe wells of 316" diameter.
Not what you're looking for? Let’s do a search and help you find what you need.
Fluke 9100S/725-KIT Offers
Features
  • Innovative design improves performance and results
  • Versatility and portability allows for use in any workplace
  • Carefully made to calibrate electrical processes
Fluke 9100S/725-KIT Specifications
Fluke 9100S-A Specifications
Range 95 to 707°F (35 to 375°C)
Accuracy ±0.25°C at 122°F (50°C)
±0.25°C at 212°F (100°C)
±0.5°C at 707°F (375°C)
Stability ±0.07°C at 122°F (50°C)
±0.1°C at 212°F (100°C)
±0.3°C at 707°F (375°C)
Well-to-Well Uniformity ±0.2°C with sensors of similar size at equal depths within wells
Heating Times 95 to 707°F (35 to 375°C): 9.5 minutes
Stabilization 5 minutes
Cooling Times 707 to 212°F (375 to 100°C): 14 minutes
Well Depth 4" (102 mm)
116" (1.6 mm) hole in 3.5" (89 mm) deep
Fluke 725 Specifications
Voltage DC 30 V: 0.02% + 2 counts (upper display)
30 V: 0.02% + 2 counts (lower display)
100 mV: 0.02% + 2 counts
-10to 75 mV: 0.025% + 1 count (via TC connector)
Current DC 24 mA: 0.02% + 2 counts
Resistance 0 to 400 Ω: 0.1 Ω (4-wire), 0.15 Ω (2- and 3-wire)
401 to 1500 Ω: 0.5 Ω (4-wire), 1 Ω (2- and 3-wire)
1500 to 3200 Ω: 1 Ω (4-wire), 1.5 Ω (2- and 3-wire)
Frequency 2 to 1000 CPM: 0.05% + 1 count
1 to 1100 Hz: 0.05% + 1 count
1 to 10 kHz: 0.05% + 1 count
Sensitivity: 1 V peak-to-peak-minimum
Ramp Functions Source functions: voltage, current, resistance, frequency, temperature
Ramps: slow ramp, fast ramp, 25% step-ramp
Loop Power Function Voltage: 24 V
Accuracy: 10%
Maximum current: 22 mA, short circuit protected
Step Functions Source functions: Voltage, current, resistance, frequency, temperature
Steps: 25% of range, 100% of range
Temperature Operating: 14 to 131°F (-10 to 55°C)
Storage: -4 to 159.8°F (-20 to 71°C)
Dimensions 5.1 x 9.3 x 2.4" (130 x 236 x 61 mm)
Weight 1.43 lbs (0.65 kg)
Click here for complete specifications on the Fluke 9100S/725-KIT
What's included with the Fluke 9100S/725-KIT
  • Dry Well with Block "A" Configuration
  • Multifunction Process Calibrator
This Fluke 9100S/725-KIT Hi-Temp Dry-Well and Process Calibrator Kit Includes
Fluke 9100S-A-156 Dry Block Calibrator with block A
Comes in a compact and lightweight design, this handheld dry well is as well simple to use. This unit is ideal for checking RTDs, thermocouples, and small bimetal thermometers in the field. Additionally, this tool handles a full range of probe sizes such as 1⁄16", 1⁄8", 1⁄4", 5⁄32", and 2 wells of 3⁄16".
Fluke 725 US Multifunction Process Calibrator
Accessories
Fluke 9300 Rugged Carrying Case 9300
For use with the 9100S Handheld Dry Well.
Learn More
Fluke 9308 Carrying Case for the Fluke 9140 9308
Carrying Case for the 9140 Dry Block Temperature Calibrator.
Learn More
Fluke TB25 Tool Bucket Organizer Bag, 5.2 gal TB25
Fluke 3102-7 Dry Block Insert, 7/16" (11.1 mm) 3102-7
Insert for the 9100S Dry Block Calibrator Series.
Fluke 3102-6 Dry Block Insert, 3/8" (9.5 mm) 3102-6
Fluke 3102-5 Dry Block Insert, 5/16" (7.9 mm) 3102-5
Fluke 3102-4 Dry Block Insert, 1/4" (6.4 mm) 3102-4
Fluke 3102-3 Dry Block Insert, 3/16" (4.8 mm) 3102-3
Fluke 3102-2 Dry Block Insert, 1/8" (3.2 mm) 3102-2
Fluke 3102-1 Dry Block Insert, 1/16" (1.6 mm) 3102-1
Fluke 3102-8 Dry Block Insert, 5/32" (4 mm) 3102-8