Model: TI400-60HZ/FCA
Discontinued!
This product has been discontinued and is no longer available.
This is the direct replacement:
Fluke Ti480 PRO 60Hz Infrared Camera, 640 x 480-
Model: Ti480-PRO 60 Hz | Order No: TI480-PRO-60HZ
Fluke Connect is the best way to stay in contact with your team without leaving the field.
Fluke Ti400 Fluke Connect Kit A
New SmartView® Mobile App
Optimize: Adjust the image to present problems in the most effective way.
Analyze: Use markers and other tools to quantify the severity of problems.
Communicate: Share inspection results by emailing images or reports to:
  • Plan next steps or gain approval for work done before you even leave the job site
  • If needed, get assistance analyzing the problem
Fluke SmartView Mobile will increase the return on your infrared camera investment.
Included Fluke Connect Modules:
Fluke 3000FC Digital Multimeter
The multimeter at the core of the Fluke Connect suite of tools.
The Fluke 3000FC meets measurement category 1000V CAT III and Category IV 600V safety standards.
Fluke a3001 FC Wireless iFlex AC Current Module
Fluke Connect enabled AC Current Module
The a3001FC iFlex current module allows you to measure around awkward sized conductors or get into tight spaces and make wire access easier. You'll be able to measure up to 2500A AC with this standalone meter, or use it as part of the Fluke Connect system. The logging function is capable of storing up to 65,000 readings. The a3001FC also features an Inrush function.
Also Included:
  • Thermal imager with standard infrared lens
  • AC power supply and battery pack charger (including mains adapters)
  • Two, rugged lithium ion smart battery packs
  • Micro SD memory card with SD adapter
  • 3m USB cable
  • 3m HDMI video cable
  • SmartView® software with free software upgrades for life
  • Rugged, hard carrying case
  • Soft transport bag
  • Adjustable hand strap
  • Printed user's manual (five languages)
  • CD user's manual
  • Warranty registration card
Fluke TI400-60HZ/FCA Specifications
Temperature measurement range (not calibrated below -10°C) -20 to +1200°C (-4 to +2192°F)
Temperature measurement accuracy ± 2°C or 2 % (at 25°C nominal, whichever is greater)
On-screen emissivity correction Yes (by number and table)
On-screen reflected background temperature compensation Yes
On-screen transmission correction Yes
Image capture frequency 9 Hz refresh rate or 60 Hz refresh rate depending upon model variation
Detector type Focal Plane Array, uncooled microbolometer, 320 x 240 pixels
Thermal sensitivity (NETD) < 0.05°C at 30°C target temp (50 mK)</td>
Total pixels 76800
Field of view 24° x 17°
Spatial resolution (IFOV) 2.62 mRad
Operating temperature -10 to +50°C (14 to 122°F)
Ruggedized Touchscreen Display (Capacitive) 8.9 cm (3.5 in) diagonal landscape color VGA (640 x 480) LCD with backlight
Software SmartView® and SmartView Mobile App - full analysis and reporting software included
Drop Engineered to withstand 2 meter (6.5 feet) with standard lens
Size (H x W x L) 27.7 cm x 12.2 cm x 16.7 cm (10.9 in x 4.8 in x 6.5 in)
Weight (battery included) 1.04 Kg (2.3 lb)
Click here for complete specifications on the Fluke TI400-60HZ/FCA
What's included with the Fluke TI400-60HZ/FCA
  • Ti400 60Hz Thermal camera
  • AC power supply & battery pack charger with mains adapters
  • 2 Li-ion smart battery packs
  • USB cable
  • HDMI video cable
  • SmartView® software available via free download
  • Hard carrying case
  • Soft transport bag
  • Adjustable hand strap
  • 3000 FC Wireless digital multimeter with 3 x AA batteries
  • A3001 FC Module with 2 x AA batteries
  • 1 iFlex 10" coil