Fluke TPS CLAMP 10 A / 1 A Clip-on Current Transformer
Model: TPS-CLAMP-10A/1A
Availability:
2 to 3 Weeks
Fluke TPS-CLAMP-10A/1A Specifications
General Specifications
Measuring Range selectable per software
0.01 A to 1 A
0.1 A to 10 A
  0.01 A to 1 A
  0.1 A to 10 A
Peak current for sinusoidal currents
3.7 A
37 A
  3.7 A
  37 A
Intrinsic error
0.5%
  0.005
Frequency Range
40 Hz to 10 kHz
  40 Hz to 10 kHz
Operating Voltage
300 V CAT IV
  300 V CAT IV
Phase Error
0.5°
Jaw Opening
< 15 mm diameter or</td>
15 x 17 mm bus bars
  < 15 mm diameter or</td>
  15 x 17 mm bus bars
What's included with the Fluke TPS-CLAMP-10A/1A
Accessories
Click on a category to view a selection of compatible accessories with the Fluke TPS CLAMP 10 A / 1 A Clip-on Current Transformer.
Fluke TB25 Tool Bucket Organizer Bag, 5.2 gal TB25
Learn More
Ask a question about the Fluke TPS CLAMP 10 A / 1 A Clip-on Current Transformer :